Kevään 2015 treenitouhuja

Monenlaista treeniä on taas kevään tultua aktivoitunut toiminnassamme.

TOKO- ja PKtottis treeneissä haetaan tarkkuutta ja vauhtia. TOKOvalmennuksissa perehdytään uudistuviin sääntöihin koiran rooliin treeneissä ja kaikenmoiseen muuhun.

VEPEn vesikausi aloitettiin jo huhtikuun lopulla. Pääpaino treeneissä aluksi on moottorilla ajamisen opettelussa. Aloitti kyllä kylmää vettä pelkäämättömät koirat jo itse treenitkin. Osa koirista vielä jatkaa kuivaharjoittelua rannassa ja odottelee vesien lämpenemistä 😉

RallyTOKOtreeneissä harjoitellaan tietenkin liikkeitä sekä kisasaloja. Yhdistyksemme järjestää 24.5. historiansa ensimmäiset viralliset RallyTOKOkisat, joten harjoitteluissa treenataan myös kisatalkoolaisten taitoja. Viime treeneissä lähes jokainen osallistuja toimi myös ajanottajana, käytösruudun valvojana ja tuomarin sihteerinä. Innolla odotammekin virallista kisapäivää. Tervetuloa tekemään yhdistyksemme historaa 😉

20150505_kevaan treeneja